Jakie dokumenty i pozwolenia dla małych biogazowni rolniczych do 500 kW?

biogazownia rolnicza

Czy mała biogazownia rolnicza wymaga decyzji środowiskowej?

Mała biogazownia to prostsze procedury środowiskowe. Jedynie instalacja położona na terenie obszaru Natura 2000 lub obszaru chronionego krajobrazu automatycznie nakłada obowiązek posiadania decyzji środowiskowej, bez względu na wielkość instalacji. Decyzja ta może nałożyć obowiązek opracowania Raportu Oddziaływania na Środowisko, który z kolei wiąże się ze szczegółowymi badaniami i analizami, w tym koniecznością opracowania pakietu działań minimalizujących negatywny wpływ i planu monitoringu. Warto każdorazowo dopytać w lokalnym samorządzie o wymagania środowiskowe.

Pozwolenie na budowę

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy gmina, gdzie planujemy zrealizować inwestycję ma Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy ten plan (MPZP) na działce lub działkach, gdzie będzie biogazownia dopuszcza możliwość realizacji takiej inwestycji.

Jeżeli nie ma planu lub biogazownia nie jest uwzględniona w planie w naszej preferowanej lokalizacji to przechodzimy do kroku drugiego. Drugim krokiem jest więc wystąpienie o decyzję o Warunkach Zabudowy. Jej złożenie wymaga analiz technicznych, opinii innych podmiotów (sanepid, straż pożarna) i projektu architektonicznego.

Inne dokumenty niezbędne dla powstania biogazowni

Jeżeli nasza biogazownia emituje zanieczyszczenia do powietrza, wody lub do gleby, musimy wystąpić o pozwolenie zintegrowane.

Odpady organiczne (np. pofermentacyjne) z kolei wymagają pozwolenia na gospodarowanie odpadami. Natomiast emisja do powietrza (np. z wentylacji) może nastąpić tylko na po uzyskaniu pozwolenia na emisję do powietrza.

Pozwolenia wodno-prawnego wymaga inwestycja odprowadzająca ścieki do wody lub gruntów. Każdy wytwórca energii z biogazu musi również wpisać się do rejestru wytwórców biogazu prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W styczniu 2025 roku w rejestrze było 150 wytwórców posiadających 180 instalacji.

Dla małej inwestycji miejscem składania dokumentów jest samorząd, na terenie którego znajduje się inwestycja.

Im większa gotowość do projektu tym większa szansa na pozyskanie dotacji

Jak wspieramy rolników i spółdzielnie energetyczne?

Umów bezpłatną konsultację

Potrzebujesz więcej informacji?
Napisz do nas. Odezwiemy się.